Zajímá vás, jak podat žádost o dotaci? Tou horší zprávou na úvod je, že to není jen o vyplnění jednoho dokumentu, tou lepší, že když to vezmete za správný konec, dojdete do úspěšného cíle
Na cestě k získání dotací z evropských fondů čeká každého žadatele několik po sobě jdoucích a v podstatě povinných kroků. K obdržení dotace je totiž třeba splnit řadu podmínek a pravidel počínaje výběrem toho správného operačního programu, sestavení projektového plánu a předložení samotné a klíčové žádosti o podporu. Tím to ale nekončí. I po schválení dotace čeká žadatele řada věcí. Minimálně je to samotná realizace projektu a povinnost udržet ho “naživu” po smluvně určenou dobu.
Projděte si s námi nejen, jak napsat žádost o dotace, ale i to, jak celý proces funguje:
- Tvorba detailního projektového záměru
Prvním krokem na cestě k dotaci je plán. Ostatně bez toho se člověk neobejde ani v běžném životě. Co chcete s využitím dotací financovat? Toť klíčová otázka. Projektový záměrbyl měl mít jasně stanovený cíl, strukturu a vymezení, na jaké cílové skupiny bude zaměřen. Současně musí splňovat podmínky dotačního programu, který vyberete, a stanovit rozpočet.
- Výběr vhodného dotačního programu
Máte představu, jak váš projekt bude vypadat? Jaký bude mít cíl? Potom je třeba ho „zařadit“ do toho správného operačního programu a programu podpory, který financování záměru umožní. Podrobnosti naleznou žadatelé v příslušných programových dokumentech.
- Příprava a podání žádosti o dotaci
Žádost o dotaci je klíčový dokument. Její obsah rozhodne o tom, zda bude žádost úspěšná či nikoli. Musí proto obsahovat veškeré potřebné informace o projektu a splňovat podmínky programu podpory. Podstatné také je, aby pro daný projekt byla vyhlášena výzva. V žádosti by pak neměl chybět detailní popis projektu, jeho harmonogram, finanční plán, cíl projektu a mnoho dalších náležitostí. Ke každé žádosti se rovněž váže řada povinných příloh, s jejichž přípravou vám v 2grow-up.cz rádi pomůžeme a poradíme, jak vyplnit žádost o dotace. Důležité je si také pohlídat termíny na podání žádostí. Zatímco na sběr některých je vymezen delší časový úsek, jsou takové, které jsou otevřeny pouze po několik týdnů nebo měsíců.
- Posouzení žádosti o dotaci
Každá výzva má svá hodnoticí kritéria, podle nichž je žádost o projekt posuzována řídicím orgánem. Ta jsou shrnuta v tzv. Příručce pro žadatele. O výsledku hodnocení projektu jsou žadatelé vždy informováni. Proti negativnímu výsledku se mohou odvolat.
- Realizace projektu
V případě schválení dotace je s žadatelem podepsána smlouva a ten je povinen projekt realizovat podle stanovených podmínek, v souladu s plánem a v termínu. Protože k proplacení dotací mnohdy dochází až tzv. ex-post, tedy poté, co je splněna některá z dílčích fází projektu nebo celý projekt, začíná velká část žadatelů s realizací projektu z vlastních zdrojů či úvěru ještě před přijetím dotace. Žadatel musí pečlivě vést účetnictví a být připraven na kontroly ze strany poskytovatele dotace, aby se ověřilo, zda jsou finanční prostředky využity v souladu s dohodnutými pravidly.
- Vyhodnocení a vyúčtování
Všechny výdaje musí splňovat podmínky obsažené v podepsané smlouvě. Vyplatí se proto vést si přehled o všech aktivitách i výdajích, a to včetně pořizování fotografií, předávacích protokolů a podobně.
- Ukončení projektu a udržitelnost
Každý projekt je třeba uzavřít závěrečnou zprávou, která shrne průběh realizace i jeho výsledky. Následně lze provést žádost o vyplacení dotace Ale ani tady to však nekončí. Každý dotační projekt musí mít definovanou tzv. udržitelnost. Většinou to je 5 let, zřídka 3 roky, během nichž musí projekt pokračovat a nadále plnit svou funkci a cíle. V případě, že se tak nestane, budou žadateli uloženy sankce a může mu být dokonce nařízeno vrácená části či celé dotace.